Doğum günü…

Doğum günleri hangi yaşta olursak olalım bir heyecan vesilesi.  Ya da bana öyle geliyor. Ben yaşamım boyunca kendimi sevmeye çalıştım. Hep mücadele ile dolu bir serüvenim olduğu için zorluklar arasında hep mutlu olmak için kendime vesileler yaratmaya çalıştım.

Mutluluk öyle havadan gelmiyor. Ya da gidip bir yerlerden satın alamıyorsunuz. Bence mutluluğu kendimiz yaratıyoruz. Aynı mutsuzluk gibi. İnsanı ele geçirmesine ya izin verirsiniz ya da vermezsiniz. Her duyguda olduğu gibi. Her işin başı insan..Ve o şahane beynimiz.

Doğum günleri de benim için bir yenilenme, bazı kararları almak için uygun zaman, hayatımı yeniden gözden geçirme, öz eleştiri,  olumsuzlukları terketme zamanı. Bir de hediye…

Ben kendi hediyelerimi kendim yaratırım.

Örneğin her beş yılda bir kendime benim için unutamayacağım bir hediye tasarlarım. Sonu  0  ve  5  le biten yaşlarımda ilginç bir şeyler yaratmaya çalışırım. Böylece o yaşlarım unutulmaz olur hayatım boyunca.

Sonu 0 la biten bir yaşımda daha önce gitmediğim ama  hep gitmek istediğim bir şehire  gitmek, sonu 5 le biten bir yaşımda hayatımda ilk kez dereotu yemeye başlamak ki bu mutfak yaşantımızda ailemizdeki en önemli sorunlardan biriydi. Dereotu aile bireyleri tarafından çok sevilmesine rağmen ben yemediğim için sorun yaratıyordu.Bu doğum günü hediyesiyle yeni bir karar almış ve kendime dereotunu hediye etmiştim.  Bodrum’da Yalıkavak pazarındaki meşhur otlu gözleme içindeki dereotu bana bir doğum günü hediyesidir.  Yine böyle doğum günlerimden birinde  hayatıma kerevizi sokmuştum. Yıllarca yememek için direndiğim kereviz hayatımdaki olumlu kararlarından biridir ve şu anda en sevdiğim yiyecekler arasındadır.

Özel tasarım takılarım hep doğum günlerinde kendime aldığım hediyelerdir. Birde her doğum günümde sonu kaçla biterse bitsin mutlaka kitap hediye alırım. Eğer şehir içinde yeni açılan bir müze, ya da özel bir restoran veya özel bir mekan varsa ilk gidiş tarihimi doğum günüme rastlatmaya çalışırım.

Yine sonu 0 la biten bir yaşımda bir televizyon programına katılmaya karar vererek kendime farklı bir hediye yarattım. Tv programı yöneticileri neden bu programa katılmak istediniz diye sorduklarında  doğum günüm yaklaşıyor..Bana sonu  0 la biten  doğum günü hediyesi olacak dediğimde kameramanından, ışıkçısına kadar hepsi alkışlar içnde doğum günümü kutlamıştı.. Sonu 5 le biten bir yaşımda ise hayatımda ilk kez saçlarımı boyattım.

Eskiden 5 yılda bir yapılan nüfus sayımlarına benzedi ama bu verdiğim kararlar ve yaptığım değişiklikler benim yaşamımda milat olan ve hatırladığım zaman yüzümde bir gülümseme yaratan, yaptığım için bana iyi gelen, yapmadığım için beni ve çevremdekileri zorlayan olaylardı. Okuyuculara bunlar saçma gibi gelebilir ama herkesin böyle kendine has uygulamalar yaratmasını tavsiye ediyorum. Deneyin iyi geldiğini sizde göreceksiniz.

Yaşam zaten bir oyun. Bu oyunda kuralları çoğu kez biz koyamıyoruz. Ama bu kurallar içinde çıkıntılar yaratmak, farklılıklar yaşamak, üstelik bunları yaparkende eğlenmek çok zor değil.

En azından benim tarzım bu.

İşte bu gün yine o yenilenme, farklılaşma günü. Doğum günüm. Bu yıl sonu 0 ve 5 le biten yıllardan değil. Farklı bir hediye için 4 yıl daha beklemem gerekecek. Eğer izin varsa….

Oya ENGİN/10.10.2012

 

3 comments on “Doğum günü…

 1. Rahşan dedi ki:

  Doğum gününüz kutlu mutlu olsun. sağlıklı ve o güzel gülüşünüzün asla bitmeyeceği mutluluk dolu bir hayatınız olsun.

 2. Keziban Zaim dedi ki:

  Canım yine çok güzel bir yazı yazmışsın.Seni büyük bir içtenlikle kutluyor.Ayrıca buradan doğum gününü kutluyor ve sana hayatın boyunca başarı ve mutluluk diliyorum.herşey gönlünce olsun sevgili arkadaşım. Ayrıca aynı ayda doğduğumuz ve aynı burcun insanı olduğumuz için de mutluluk duyuyorum.

 3. Sebahat Alan dedi ki:

  Oyacım ,
  Bak beni nerelere götürdün bende maydonozu dogum günümde degil ama kendime yeme konusunda alışkanlıklarımı yada fiziksel alışkanlıklarla ilgili her yıl için birşey koyarak yada çıkararak yapıyorum .Dogum günün kutlu olsun .Bu dogum gününü de degişik aktivite ile geçirdigini düşünüyorum…