Mantarlı Makarna…

 

Makarnayı herkes sever diye düşünüyorum. Üstelik bol çeşiti olan, besleyici, farklı şekillerde pişirilebilen,  ait olduğu mutfağa göre lezzeti ayrı bir yiyecek.

Bende makarna sevenlerdenim. Benim favorim üzerine  kızdırılmış tereyağında biber dökülmüş  yoğurtlu sarımsaklı olandan yana ama burada çok sık yaptığım ve ikram ettiğim misafirlerimin favorisi olan mantarlı makarna tarifini  anlatmak istiyorum.

Bu makarnayı hangi modelini seviyorsanız onunla pişirebilirsiniz. Ancak fırın için olanlarda iyi sonuç alınmıyor. Daha çok ufak ve kaşığa kolay gelebilen yani fiyonk, boncuk, kuskus, burgu gibi modeller olursa iyi olur. Spagettiden vazgeçmem diyenler çubuk makarna ile de yapabilir.

Makarnanın piştikten sonraki genel görünümünden bahsedersem, çok iri doğrandığı için mantarlar ilk olarak göze çarpar. Hem görsel olarak hem de lezzet olarak mantarı mümkün olduğunca doğal şeklini koruyacak şekilde doğramaya dikkat etmeliyiz. İçindeki domates, biber, maydanoz ve kıyma güzel bir ahenk içinde buğday sarısı makarna içinde yer almaktadır.

Yapılışına gelince,

Bir paket istediğiniz model makarna,

150 gr. kadar kıyma,

Yarım kilo mantar, eğer açık bulamıyorsanız bir paket yeterli olur,

4 tane sivri biber,

İki orta boy olgun domates,

Bir orta boy kuru soğan,

Biraz sıvı yağ,

Bir tatlı kaşığı domates salçası,

Bir adet defne yaprağı,

Arzuya göre tuz, karabiber, kırmızı  pul biber, yarım demet maydanoz.

 

Rendelenmiş soğan ve ince ince kesilmiş sivri biberler tencerede az sıvı yağ ile kavrulur. Kavurma esnasında bir adet defne yaprağıda soğanın içine bırakılır.

Kavrulan soğana kıyma ilave edilir, defne yaprağı çıkarılır ,  kıyma az kavrulduktan sonra  yıkanmış ve dikey olarak  mantar görünümünü bozmadan irice (bir mantarı eğer ufaksa ortadan ikiye biraz iriyse üç parçaya bölerek) doğradığımız mantarları tencereye bırakırız.

Bu malzeme bolca su salacağı için arada karıştırmak suretiyle tencerenin  dibini tutturmadan suyunu çekene kadar pişiririz. Mantarlar suyunu çekip, renkleri karardıktan sonra kabuklarını soyarak küp küp doğradığımız domatesleri bir tatlı kaşığı domates salçası ile birlikte mantarlara ilave ederiz.

Karışıma domateslerin suyunu salıp hafifçe pişmesinden sonra tuz, karabiber, pul kırmızı biber ilave edilir.Baharatlarla  tenceredeki malzeme karıştırılır ve altı kapatılır. İnce ince doğranan maydanozlar ilave edilir. Karıştırılır ve beklemeye alınır.

Makarna   kaynamış suyun içine tuz ve bir iki damla sıvı yağ konarak bildiğimiz usulde pişirilir, süzülür. Tencere içine süzülen makarnaya hiç bir ilave yapılmadan pişirdiğimiz mantarlı malzeme katılır, karıştırılır ve genellikle ilk sıcağı ile servis yapılır. Makarnaya ayrıca yağ ilave edilmez, zira mantar malzemesi için kullanılan yağ yeterli olacaktır.

Bu makarnayı mantar seven çocuklarınız, büyükler zevkle yiyeceklerdir.

Mantarlı makarnayı ayran, asitli içecekle, meyve suları  veya kırmızı şarap ile servis edebilirsiniz.

 

Oya ENGİN/21.10.2012

 

Comments are closed.