Keşke…

 

 

Çocukken annelerimiz sokağa çıktığımız zaman arkamızdan bağırırdı

”sakın kapının önünden  bir yere ayrılma” diye…

Bizde hep bir fırsatını bulup başka kapıların önünde gidip oralarda  oynamayı isterdik…

Meğerse kendi kapımızın  önü  ne kadar  da güvenliymiş…

Keşke  yaşamımız boyunca hep kendi kapılarımız önünde kalabilseydik. Keşke hiç o kapılarımızdan ayrılmasaydık. Kapılarımızın ait olduğu evlerden bir an önce kurtulmak için çabalamasaydık.  O evlerdeki anılardan, annelerimizin sabahları bizi derin uykularımızdan uyandıran  hamur işi kokularından,  arap sabunuyla ovulmuş kehribar sarısı tahtalarından, çeyiz sandıklarından çıkmış kolalı dantel örtülerden, el dokuması taban halılarından hiç ayrılmasaydık. Gündüz yaptığımız yaramazlıkların  cezasını çekmek için babamızı endişe ve korku içinde her akşam titreyerek  bekleseydik.

Keşke hep kendi kapımızın önünü süpürebilseydik. Keşke tüm kötülüklerden bizi koruyan, içine sığındığımız zaman kendimizi güvende hissettiğimiz evlerimizden hiç ayrılmasaydık. Hep çocuk kalıp   bir parça çikolata, bir oyuncak, bir ayakkabıyla mutlu olabilseydik.

17 yaşındayken  soranlara 18 yaşındayım demeseydik. Biraz daha büyük görünmek için abartılı makyajlarla küçük kadınlar olmaya çalışmasaydık. Hayatı öğrenmeden , ne istediğimizi bilmeden evlenip  daha kendimiz büyümemişken anne olmasaydık.

Çok sevdiği için kıskandığını zannettiğimiz , kimseyle paylaşmamak için evden çıkarmadığını sandığımız , bizi dövdükten sonra  ‘ne yapayım  seni çok seviyorum’ diyen erkekleri hiç sevmeseydik… Keşke bize  ”ya benim olursun ya toprağın”  diyen erkekleri defalarca affetmeseydik..

Yıllarca yemeyip yedirdiğimiz, giymeyip giydirdiğimiz can parelerimiz için kendi yaşamlarımızı heba etmeseydik. Kadın   ve en önemlisi insan olduğumuzu unutmayarak  kendimizi biraz daha fazla sevseydik. Kadın olmanın fedakarlık demek olduğunu koşulsuzca kabul etmeseydik.

İş işten geçtikten sonra bunları düşünmeseydik…

Keşke hiç keşke demeseydik..

 

Oya ENGİN

19/12/2012

 

2 comments on “Keşke…

  1. sebahat alan dedi ki:

    Keşkeleri ne kadar çok tekrarlasak da önümüzdeki zaman dilimindeki keşkelere engel olamayacagız .Belki azalacak ama bitmeyecek.

  2. TÜLİN ÖZTUNÇ dedi ki:

    Yaratılan en akıllı en özel ve en değerli canlı varlık olarak keşke yalnızca; İNSAN olabilseydik..