Hıdrellez ritüelleri

 

 

Hıdrellez bildiğiniz gibi her yıl 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kutlanıyor. Dini bir ritüel olmayıp aslında kışın bitmesi baharın gelişi kutlamasıdır.  Unesco 2010 yılından sonra bu ritüeller ile ilgili araştırmalara başlamıştır.

Yaygın bir Anadolu geleneği olan hıdrellez İlyas ile Hızır’ın karadan ve sudan gelerek kavuşması ve darda kalanlara ihtiyacı olanlara dilekleri olanlara yardım etmeleri geleneği olarak da adlandırılır. Ve bizler bu kavuşma içinde yüksek bir enerjiyle dilekler dileriz. Ritüeller yaparız. Dileklerimizi genellikle gül ağacı veya fidelerinin üzerine asarız. Gül, frekansı en yüksek bitkilerden biri olduğu için dileklerin gül ağacıyla ilişkilendirilmesinin sebebi budur. 5 sayısı frekans olarak iletişimi temsil ettiğinden dilek dilemek için 5 sayısının da farklı bir anlamı bulunmakta olduğu dile getiriliyor. (5 Mayıs gecesi)

Hıdrellez ritüelleri 5 Mayıs günü güneş batımından 6 Mayıs sabahı gün doğumu arasında gerçekleşiyor. Bazı bölgelerde bunu 24 saate yaydıkları da görülmekte. Ama en çok tercih edilen gün batımı ve ertesi sabah gün doğumu arasında olandır.

Evlerde yapılan bazı hıdrellez ritüellerinden bahsedersek; evde yaşayan kişi sayısı kadar ekmek hamuru mayalamanın yıl boyu  bereket getireceğine inanılıyor.  Ertesi gün kimin ekmeği daha çok kabarmış, güzel mayalanmışsa o yılın yüksek enerjilerinden faydalanacak anlamına geliyor. Eve o kişinin daha fazla bolluk ve bereket getireceğine inanılıyor.

Yapılması gerekenlerin yanında yapılmaması tavsiye edilen şeyler de var. Genel işler için bakacak olursak, ağır temizlik yapılmaması tavsiye ediliyor. Bedeni fazla yormamak için. Ayrıca olumsuz işlere başlamak, yıkım gerektiren tadilatlar önerilmiyor. Anadolu geleneklerinde 5 ve 6 Mayıs tarihlerinde makas kullanarak bir şeyler kesilmesi ve dikiş dikilmesi pek önerilmiyor.

Bu tarihler arasında doğaya da iyi davranılması gerekiyor. Tabi ki hayvanlara ve diğer tüm canlılara.  Ev ahalisinin birbirine güzel sözler söylemesi gerginlik ve tartışma ortamlarından uzak durulması bekleniyor. Özellikle dedikodu yapmayı sevenlerin bu alışkanlığa iki gün ara vermesi gerekiyor. Aksi takdirde böyle evlere Hızır’ın uğramadığına inanılıyor.

Gelelim ateşe…

Hıdrellez ritüellerinin en bilineni ve uygulananı ateş yakıp üzerinden atlamaktır. Ateşin yüksek enerjisini üzerimize almaktır. Mutfaklarımızda ocaklarımızın yakılması da evde ateş yakma geleneği için faydalı olabilir. Kış mevsiminden çıkıp baharı karşılamak ve kışın ağır etkilerini, şanssızlıkları, nazarları, kötülükleri, negatif enerjileri ateşin enerjisiyle yok etmek isteriz.  Herkes bu imkâna sahip olamayabilir. Ama ateşin enerjisinden faydalanmak için odalarımızda 5 Mayıs gecesi karanlık iyice çökünce mum yakabiliriz. Böylece ateş ritüelini de yapmış olabiliriz. Ben balkonda mum yakıp üstünden atlamayı düşünüyorum.

5 Mayıs gecesi yapacağımız dilek ritüellerine şükrederek ve hayatımıza olumlu katkıları olan kişilere ve her şeye teşekkür ederek başlamak gerekiyor. Mümkün olduğunca dileklerinizin kişisel olmasına özen göstermeliyiz. Dileklerimizi yazarak değil de sembollerle belirtmek yüzyıllardır uygulanan bir gelenek. Ev mi istiyoruz ev şekli, araba mı, para mı aşk mı, bebek mi hepsini ince şeritler halindeki kağıtlara çizerek gül ağacı veya gül bitkileri dallarına mutlaka kırmızı kurdeleyle asmalıyız. Aslında bu dileklerin gün doğumundan önce astığımız yerlerden alınıp denize atılması gelenektir ancak içinde bulunduğumuz hem sosyolojik hem de coğrafi şartlar buna olanak vermeyebilir. Bu sebeple cam kenarlarındaki saksı diplerine veya bahçelerimize dileklerimizi yüksek enerji ve odaklanmayla gömmeliyiz.

Sokak canlılarına özellikle kuşlara yiyecek bırakılması Anadolu gelenekleri arasında çok önemli bir yer tutmaktadır.

Biraz da güzellik isteyelim değil mi?

Kabuğu kırmızıya boyanmış bir yumurtayı yanaklarınıza sürerseniz güzellik getireceğine inanılıyor. Bir bardak içine koyduğumuz toprağa değmemiş su ile üç kere yüzümüzü yıkayıp üstümüze ıslak ellerimizi sürerek suyun temizliği ve bereketini almış oluyoruz.  Bu suyun yağmur suyu olması tercih ediliyor.

Baharın taze otlarından ısırgan… Birkaç dal ısırganı üç kere ayaklarımıza vurarak sürtüyoruz. Bu bizim hızlanmamıza sürati olmamıza yardımcı oluyormuş.

Para da lazım değil mi?

O zaman bir kese içine koyduğunuz parayı kâğıt olur metal olur, dolar olur euro olur. Tercih size kalmış. En çok hangisini istiyorsanız.  Gül dalına asıp bereket bekliyoruz. Sabah bu keseyi alıp yıl boyunca cüzdanımızda taşıyoruz.

İnanmak ve uygulamak size kalmış.

 

Hıdrellez duası da paylaşalım.

Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

Dilekler(sosyal medyadan alıntıdır)

Evime, mutfağıma, gelirime, tıkanmış, yavaşlamış, durmuş işlerime Hızır eli değsin. Bedenime, sağlığıma buluşmalarının gücü aksın. Hayatıma neşe, keyif, huzur ve bereketin hayırlısı gelsin. Sevgiyle. Hıdrellez’iniz  hayırlı dualarınız kabul olsun inşallah.

 

Benim duam;

Neyimiz varsa bölüşecek birileri olsun. Sevgimiz, sağlığımız, muhabbetimiz bol olsun. Soframızdan bolluk bereket hanemizden huzur eksik olmasın. Karnımız gibi gözümüz de tok olsun. Başımız dar’a düşmesin. Düşerse de el uzatanımız çok olsun. Bu hıdrellez gecesinde tüm iyi dilekler umutlar dilekler gerçek olsun.  Amin.

 

Oya ENGİN/05.05.2021-Beykoz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.