Yanıma Erkek İstemem..

Göç zamanı geldi…

Kimi insanlar senelik izinlerini geçirmek için kimileride memleket özlemini dindirmek için yaşadıkları yerden başka beldelere, köylere seyahat ediyorlar. Bu seyahatler sırasında çoğunlukla şehirlerarası otobüsler kullanılıyor. Bende yıllarca seyahatlerimde bu otobüsleri kullandım. Ülkenin bir ucundan bir ucuna yolculuklar yaptım.

Geçenlerde toplu taşım aracında giderken arkamdaki koltukta oturan bir çiftin şehirler arası yolculuklar üzerine yaptıkları sohbete kulak misafiri oldum.Konu; yolculuk sırasında birbirini tanımayan bir kadın ve erkeğin yan yana seyahat edip edemeyeceğiydi.

Bir süre önce Akşam Gazetesi yazarı Özlem Çelik şehirlerarası otobüs yolculuklarındaki bu uygulama ile ilgili düşüncelerini belirtmiş ve seyahat sırasında yanında tanımadığı bir erkek yolcunun oturmasına müsaade ettiği için otobüs muavini ile arasında geçen tatsız bir olayı anlatmıştı.

Yıllar önce yalnız seyahat eden kadınlar otobüslerde çok dikkat çekerdi. Ama zamanla kadınlar artık tek başlarına veya gruplar halinde yani yanlarında erkekler olmadan seyahat ettikleri için eskisi kadar dikkat çekmiyorlar. Tabi burada seyahat şirketlerinin kurumsal olarak artması ve seyahat güvenliğinin sağlanmasının da bu görüşün yerleşmesinde büyük katkısı var.

Buna rağmen ülkemizde hala birbirini hiç tanımayan bir erkekle bir kadının yan yana seyahat etmesini daha doğrusu edebilmeyi başarabileceğine ihtimal vermiyorum. Bir kadın olarak yalnız yaptığım seyahatlerde asla yanımatanımadığım bir erkeğin oturmasına izin veremem. Toplum olarak bu olgunluğa erişebildiğimizden emin değilim. Hala kadınların kadın olarak değil de insan olarak görülebildiğine ben inanmıyorum. Kadın ve erkeğin yan yana oturtulmamasının sebebi erkeğin potansiyel sapık, kadının da korunmaya muhtaç bir varlık olması değil, erkeğin kadına özellikle yalnız kadına bakış açısıdır.

Hala günümüzde toplu taşıma araçlarında güpegündüz yan yana balık istifi şeklinde seyahat ederken bile bazı erkeklerin kadınlara sırf bir iki saniye için dokunarak, sıkıştırarak, sürtünerek taciz edebildiği ülkemizde, saatler boyu karanlık bir ortamda, bazen uyuyan ve bu sebeple duruşunu ve oturuşunu kontrol edemeyecek bir kadının yanında oturan erkeğe ne kadar güvenilir? Ülkemizin yüzölçümü büyük, seyahat süreleri uzun. İnsanlar genellikle gece yolculuklarını tercih ediyorlar. Uzun saatler boyu yanımda hiç tanımadığım bir erkekle yan yana birbirine değerek seyahat etmek istemiyorum. Yıllar önce kız arkadaşlarımla yapmış olduğumuz bir yolculuk sırasında yan sıradaki koltukta oturan bir erkek yolcu tarafından aradaki koridora rağmen buradan anlatamayacağım şekilde uğradığımız tacizin bu konu hakkında bu kadar katı bir tutuma sahip olmama sebep olduğunu da ayrıca belirtmek isterim.

Bu sebeple ben şehirlerarası yolculuklarda bilet rezervasyonu yapılırken tek kişilik biletlerde bay mı, bayan mı sorusunu ve uygulamayı onaylıyorum. Aslında şehirlerarası yolculuklarda yan yana koltuklara da sevmiyorum. Artık bazı firmaların araçlarında tek kişilik koltukla seyahat etme imkanı var. Ben bu koltuklu araçları tercih ediyorum. Yani kısacası tek başıma yaptığım yolculuklarda yanıma ne erkek ne kadın isterim. Tanımadığım bir erkeği iseasla istemem…

Oya ENGİN

One comment on “Yanıma Erkek İstemem..

  1. gülderen dedi ki:

    cok güzel ifade etmişsin oya cım aynen katılıyorum eline sağlık