19 Mayıs…

Bu gün Mayıs’ın 19’u; ülkenin var olma savaşının başlangıcı; Atatürk’ün gençliği onurlandırdığı, yolunu açtığı gündür! Kutlu mutlu sonsuz olsun 19 Mayıs…(R.Karabetça)

Öğrencilik yıllarımın en unutulmaz heyecanlarından 19 Mayıs…Öğrenci gösterilerinde her zaman yer almışımdır. Bazen folklor oynayarak bazen bando takımında bazen  bayrak ve flama taşıyarak bazen de hareketler takımında .   O gösteri takımlarında yer almak gençlik yıllarımızın en büyük onurlarındandı. Günler öncesinden provalar yaparak hazırlandığımız toplu gösteriler gençler arasında büyük bir kaynaşma, hoşgörü ve birlik beraberlik tesis ederdi.

Birbirlerinden fazla hoşlanmayan aralarında kırgınlık olan,  gençliğin vermiş olduğu coşkun duygular yüzünden incir çekirdeğini  doldurmayacak sebeplerle birbirlerine neden küstüklerini bile hatırlamayanlar o gösterilerin yarattığı sinerji içinde birden kaynaşır küslükler unutulur ve okulumuzu, gençliğimizi en iyi şekilde temsil etmek için çabalardık.   Gösteri komitesi tarafından belirlenen kıyafetler günler öncesinden hazırlanır, ütülenir yatağımızın baş ucuna asılır ve günde bir kaç kez kontrol edilirdi.

Gösteri öncesi provalar sırasında, gösteri ve sonrasında çekilmiş fotoğraflara şimdi baktığımda yüzlerimizdeki mutluluk,  gönüllerimizdeki heyecan ve duyduğumuz onur o kadar belli oluyor ki.

”Ben her bahar aşık olurum demiş” şair şarkı dizelerinde.. Ben de her 19 Mayıs ta çok mutlu oluyorum. Dedelerimizin mübarek kanlarıyla göğüs göğüse mücadelelerle düşmanın kıskaçlarından çekip kurtardığı bu vatan topraklarında yaşadığım için.

Teşekkürler Ata’m.. Ve onun değerli silah arkadaşları.  Aziz hatıralarınız önünde saygı ve şükranla eğiliyorum.

Bu gün Mayıs’ın 19’u; ülkenin var olma savaşının başlangıcı; Atatürk’ün gençliği onurlandırdığı, yolunu açtığı gündür! Kutlu mutlu sonsuz olsun 19 Mayıs…(R.Karabetça)

 

Oya ENGİN / 19 MAYIS 2013

 

 

Comments are closed.