Evlilik Cüzdanı…

 

Gelinler kaç yaşında olurlarsa olsunlar çok güzeldirler. Çocuk gelinler hariç. Görsellik,  iflah olmaz Terazi burçlarının vazgeçilmezi olduğundan bende tipik bir Terazi olarak  gelinler, damatlar,  düğün dernek, organizasyon işleri hep dikkatimi çekmiştir.  Masaları, dekorları, konseptleri inceler kendi kendime yorumlar yaparım. Gelinleri de incelerim. Gelinlik ve saç modelleri, nikah sırasındaki davranışlarıyla gelin hanımların  kişilikleri ve geçmiş yaşantıları konusunda ip uçları yakalayabiliyorsunuz. Ha bu çok mu önemli?  Hayır hiç değil. Kimsenin yaşantısı beni ilgilendirmiyor. ”Diğerleri” meselesini terk edeli yıllar oldu. Hamdolsun bu yüzden kafam çok rahat. Ama ben bu şekilde  kendi kendimi eğlendiriyorum işte…

Gelinler dedik, konuyu fazla dağıtmadan neden bahsetmek istediğimi yazayım. Son zamanlarda evlilik cüzdanını eline alan gelin büyük bir zafer kazanmış gibi defteri havaya kaldırıyor ve muzaffer bir edayla  sallıyor. Hatta bununla yetinmiyor, resimlerinin olduğu sayfayı açarak,  sanki beş dakika önce onlarca kişinin şahitliğinde evlenmemişler gibi davetlilerin gözüne sokuyor.  Bu arada bir alkış bir kıyamet. Destekçiler çok. Kız tarafı mı erkek tarafı mı çok alkışlıyor tabi onu anlayamıyorum.
Tezahürlü bir sevinç olduğu kesin. Mutlaka mutluluktan falandır. Ancak damatlarda bu harekete pek rastlanmıyor. Galiba onlar gelinler kadar sevinçli değiller.  Bir kadın için evlenmek, bir erkeği nikah masasına oturtabilmek çok önemli olmalı. Günümüzde evliliklerin azaldığı, boşanmaların hızla arttığı, evlenmek yerine beraber yaşamanın tercih edilmeye başlanması sanırım evlenebilme başarısını gösterenler için o an, beklentilerin doruğa çıktığı an olsa gerek. Bu an da ” evlilik cüzdanı” ile  taçlanıyor sanırım. Hani bazılarının ”tapu” zannettiği defter.   Ve dosta düşmana da havada sallayarak;  işte evlendim demenin en abartılı şekli.

Ben yapı olarak gelinlerin hep biraz ağırbaşlı, asil, zarif olmalarını tercih ederim. Tabi bütün bunlar benim kişisel düşüncelerim.  Yine bazı okurlarımdan gelecek ” taş kafalı, elli yaş bunalımlı kadın” eleştirilerini göğüslemek üzere hazırlıklara başlarken  tüm evlenen çiftlere ömür boyu mutlu paylaşımlı sevgi dolu bir yaşam diliyorum.

 

Oya ENGİN/20.06.2014 İstanbul…

Comments are closed.