Cumhuriyet Bayramı

 

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin onur günü. Hasta adam sıfatından sıyrılıp dünya güçlerini dize getirip inanmış bir milletin   Ulu Önder’i ve onun silah arkadaşları  ile beraber yazdığı destansı öykünün taçlandığı gün.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı….

Ve Cumhuriyet. Bir yaşam biçimi….

Bu gün Türk milleti, hayat anlayışından, çağdaş düşünce yapısına kadar güzel olan ne varsa Atatürk’e ve O’nun kurduğu ”Cumhuriye”te borçludur.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün halkla beraber kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile özgür düşünceli insanlar yetiştirildi. Yaşamın  her alanında yenilikler yapıldı. Kıyafetlerimizden, alfabemizden, hukuk sistemimizden kısaca hayatımızın her alanında devrimler yapıldı.  Günümüzde Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada kendisi ile birlikte çağdaşlık atılımlarına başlayan komşularıyla kıyasladığında ”Cumhuriyet”in Türkiye’ye kazandırdıkları çok daha iyi anlaşılmaktadır.

 

Özellikle ”Cumhuriyet” kadınlarımız için büyük bir kazanımdır. ”Cumhuriyet” sayesinde Türk kadını birey olmuş, batılı hemcinslerinden çok önce toplum hayatının içine girebilmişlerdir.  Kadınlarımızın toplum içindeki cinsiyet ayrımına son vererek toplumun yarısının zaaf içinde kalmasını engellemiş olmasıdır. Bir toplum içinde eşit olarak yaşamak için  ne lazımsa bu haklara ve olanaklara toplumu oluşturan kadın , erkek ayırımı olmadan tüm bireylerin sahip olması gerektiğini ”Cumhuriyet”  sağlamıştır.

Ben, Çağdaş bir Türk Kadını  olarak Cumhuriyet’i seviyorum ve onu korumayı ve devamlılığını sağlamayı  kendime bir borç addediyorum.

Bazı aşklar sonsuza kadar sürer. Kim araya girmeye çalışırsa çalışsın onlar hep beraber olacaklar. TÜRKİYE ve CUMHURİYET.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu, Cumhuriyetimiz sonsuz olsun…

Nice 90 yıllara….

 

Oya ENGİN/ 29 Ekim 2013

Comments are closed.